Historie oddílu MAJÁK Pardubice

Oddíl Maják Pardubice byl založen v roce 1996. Jméno mu dal jeho první oddílový vedoucí kamarád Dan Svoboda. Spolu s ním se do práce s dětmi v Majáku zapojili ještě Zdeněk Hochman a Roman Majerčin.

Oficiální založení oddílu Maják proběhlo na víkendové výpravě v okolí hradu Potštejna. Tam byli účastníci podrobeni náročné zkoušce v podobě bojové hry, která probíhala nejen v okolí a na hradu Potštej, ale také na nedalekém hradu Litice.
Cílem celé hry bylo nalezení truhly se vzácným obsahem, jímž byla kronika, vlajka a zakládací listina oddílu Maják. Listina byla večer všemi účastníky slavnostně podepsána a historie oddílu Maják se začala odvíjet.
    Následovaly roky v nichž se oddíl pravidelně scházel na každotýdenních schůzkách, vyjížděl na jednodenní a víkendové výpravy, účastnil se unijních akcí. Roky během nichž vznikala přátelství, které mnohdy přetrvávají dodnes.
Maják nejdříve pořádal dva samostatné tábory a později se začal účastnit táborů organizovaných táborovou osadou Východní Vítr. Roman a Dan postupně z oddílu odešli, každého život zavál někam jinam a vedení oddílu se ujal Zdenda.
Oddíl fungoval přibližně 6 let. Za tu dobu jím prošlo více než tři desítky dětí. Některé z nich se postupně staly rovery (pomocníky vedoucího), nebo později i vedoucími jiných oddílů, či dokonce vedoucími oblasti Východní Vítr.
Postupem času se počet členů oddílu ztenčoval, až bylo jeho působení pozastaveno. Po nějaké době byla činnost obnovena, ale to pouze asi na jeden rok, po jehož uplynutí oddíl opět „usnul“.

Oddíl MAJÁK Pardubice dnes

    Ze sna se probouzí nyní v roce 2010, kdy nám dorostla nová generace dětí, které se chtějí setkávat a společně zažívat nové věci. Jsou to z velké části děti lidí, kteří sami v minulosti nějak do činnosti oddílu zasáhli. Například jako vedoucí na táborech, či jako pomoc na výpravách. Z těhto dětí teď vzniklo jádro, které, jak doufáme, bude oddíl držet pro další roky jeho působení. Vedení oddílu se opět ujal Zdenda, jemuž na pomoc ochotně přispěchal i Roman.
A tak od tohoto roku opět svítí Maják – dětský oddíl, jehož cílem a posláním je, tak jako před lety, dát dětem prostor pro navázání přátelství, pro prožití dobrodružství, na která budou rády vzpomínat, umožnit jim získat zajímavé znalosti nebo dovednosti a v neposlední řadě přispět k jejich cestě ke zralému lidství.

Všichni si moc přejeme, aby Maják svítil co nejdéle a co nejsilněji.

 

Prezentace o činnosti našeho oddílu ke stažení ZDE.

 

Inovovaný znak oddílu Maják

 

Novinky

15.01.2018 16:22
  Díky rekonstrukci budovy sboru církve adventistů, ve které se náš oddíl schází, se i naše klubovny dočkaly nového kabátu.
23.07.2014 07:39
Dne 24.7.2014 bude v rámci Dne pro Pardubice v AfiPalace na Masarykově náměstí probíhat prezentace klubu Pathfinder a prezentace činnosti oddílu Maják Pardubice. Návštěvníci se mohou dozvědět více o náplni činnosti oddílu, prohlédnout si fotografie z našich akcí a táborů a děti si mohou vyzkoušet...
18.05.2014 10:24
  Oddílová fotogalerie byla kvůli omezenému místu na serveru přesunta na www.rajce.idnes.cz Odkazy na konkrétní fotoalba najdete také v sekci kronika u jednotlivých článků.    
30.12.2013 18:22
  Oddíl Maják se bude od ledna 2014 scházet v nových prostorách a to na adrese Staročernská 1799 Pardubice. Příjezd autem nejlépe ulicemi V Lipinách a Lánská. Jedná se o bývalou budovu firmy Infinity. K dispozici budeme mít prostornější klubovnu v prvním patře budovy a také druhou klubovnu pro...
01.11.2013 18:28
  Nově se pod vedením kamarádky Dáši Komárkové budou scházet malé děti ve věku cca 4-6 let. Schůzky budou zaměřeny na společné hry, výtvarnou činnost, poznávání přírody a základy pathfinderovských dovedností a znalostí. Termín schůzek je schodný se schůzkami tradičního Majáku, tedy vždy 2...
02.06.2013 17:43
  Bible pro Pathfindery 2013 - Parafrázovaný překlad   Parafrázovaný překlad se stejnou přílohou, jako v předchozím vydání verze ČEP, s aktualizovanými a upravenými některými součástmi. Tentokrát jde o pevnu vazbu uloženou v obálce z koženky s rytými motivy a uzavíratelnou...
28.09.2012 18:22
Novou náplní našich pravidelných schůzek se stane plnění stupňů rozvoje Pathfindera pro mladší školní děti - Let kolibříka.        
31.10.2011 20:47
Začali jsme hrát hru vycházejícíí z dobrodružství Filipa a jeho kamarádů, která prožívají za pomoci doktora Přírody a jeho žlutého letadélka. Každý člen Majáku, který získá 5 razítek do bodovací kartičky za docházku a aktivitu na schůzkách, obdrží letenku k dobrodružnému letu na Zlověstný...
20.05.2011 04:54
Zapojili jsme se do projektu, jehož cílem je napomoci k čistější přírodě - sbírání odpadků s Jezevcem Jonášem. Prozatím jsme si pořídili jednu Jonášovu tašku,  do které budeme na našich výpravách a výletech sbírat opadky, které cestou potkáme. Snad se nám bude dařit tak jako ostatním, kteří...
01.10.2010 16:44
  Klub Pathfinder připravil pro své členy a příznivce zajímavou nabídku. Bibli pro Pathfindery. Jedná se o klasický biblický text Českého ekumenického překladu, s barevnou přílohou v přední a zadní části knihy (čili před a za biblickým textem, není vyjímatelná!). Vazba...
1 | 2 >>

Kontakt

Maják Pardubice tel: 608 027 052 majakpardubice@seznam.cz
Toplist InternetLink.cz CZIN.eu katalog odkazů Klikni.eu TOPlist